3-я дієвідміна: багатоскладові дієслова на -īt, -ēt, -ināt, що втрачають голосний у теперішньому часі (rakstīt - rakstu, sēdēt - sēžu)
Я можу вживати дієслова 3-ї дієвідміни.
Подивіться на ці приклади. Чи можете ви помітити граматичну закономірність?
Viņa raksta vēstuli.
Вона пише листа.
Viņi sēž kafejnīcā.
Вони сидять у кафе.
Ko tu gribi dzert?
Що ти хочеш пити?
Зверніть увагу на виділені частини. Що у них спільного?
The third conjugation contains verbs with a longer infinitive, mostly in -īt, -ēt or -ināt (and a few in -āt, such as dziedāt, sing), that lose that vowel in the present tense: rakstīt (write) → rakstu, lasīt (read) → lasu, gribēt (want) → gribu, sēdēt (sit) → sēžu, mācīt (teach) → māca.
| Person | rakstīt (write) | gribēt (want) | sēdēt (sit) |
|---|---|---|---|
| es | rakstu | gribu | sēžu |
| tu | raksti | gribi | sēdi |
| viņš / viņa | raksta | grib | sēž |
| mēs | rakstām | gribam | sēžam |
| jūs | rakstāt | gribat | sēžat |
| viņi / viņas | raksta | grib | sēž |
The "you (sg.)" form ends in -i in this conjugation (tu raksti, tu gribi), which sets it apart from the third person, unlike the second conjugation.
English speakers often carry the infinitive vowel over (*es rakstīju for "I write"). That form exists, but it is the past tense ("I wrote"). The present drops the vowel: es rakstu.
Застосуйте цю граматику у вправах курсу A1
Вправи для практикиУчні зберігають голосний інфінітива в теперішньому часі (*es rakstīju означає «я писав»). У цій групі голосний випадає: rakstīt → rakstu, sēdēt → sēžu.
Viņa raksta vēstuli.
Вона пише листа.
rakstīt → raksta: -ī- інфінітива в теперішньому часі випадає, 3-я особа закінчується на -a.
Viņi sēž kafejnīcā.
Вони сидять у кафе.
sēdēt → sēž: голосний випадає, d → ž (але tu sēdi).
Ko tu gribi dzert?
Що ти хочеш пити?
gribēt → tu gribi: у цій групі форма tu закінчується на -i і відрізняється від viņš grib.
Перевірка для цієї теми готується
Готові підказки безкоштовні
Практикувати в курсі
Застосуйте цю граматику у вправах курсу A1